8/12/2021

Η Λογοτεχνία αλλιώς με τη συνάντηση μαθητών και δύο πνευματικών δημιουργών της Λογοτεχνίας-Ποίησης.

Στα πλαίσια της προώθησης της Φιλαναγνωσίας και της εξοικείωσης με τη Λογοτεχνία υλοποιήθηκε επαφή με δημιουργούς της Λογοτεχνίας, έγινε διάλογος και μετά τις εισηγήσεις τους τέθηκαν ερωτήματα από τους μαθητές σχετικά με το συγγραφικό έργο και το γράψιμο ενός δημιουργού.

Συγκεκριμένα:

-Παρουσιάστηκε (PowerPoint) από τη συγγραφέα-ιατρό  κ. Ζαφειρία Kοτζαμάνογλου ένα μυθιστόρημα και η δημιουργία τουενώ έγινε ανταλλαγή απόψεων για τη συγγραφή ενός βιβλίου.

-Η ποιήτρια-θεατρολόγος  κ. Ελένη Ελεονώρα Τσιαντούλα με τη μέθοδο καταιγισμού ιδεών και θεατρικού παιχνιδιού-αξιοποιώντας τη διδασκαλία του Ερωτόκριτου του Βιτσέντζου Κορνάρου που ολοκληρώθηκε στη σχολική τάξη- οδήγησε τους μαθητές  στην κατανόηση και απόδοση συναισθημάτων ποιητικής συλλογής της με αντίστοιχο περιεχόμενο και σύγχρονη μορφή στη γραφή της.

ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ: Οι μαθητές/τριες του Τμ. Γ5

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ: Ντάμτσιου Κ., Παπαμαργαρίτης Β., Τασιοπούλου Π.

[evp_embed_video url="http://6gym-laris.lar.sch.gr/wordpress/wp-content/uploads/2022/02/Συνάντηση-Λογοτεχνίας.mp4"]