Το 6ο Γυμνάσιο Λάρισας πραγματοποίησε τη δεύτερη μετακίνησή του στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA2 με τίτλο «Βιοποικιλότητα στις Ευρωπαϊκές πόλεις»-“BiodiverCitesEuropeennes:evolutioncontinue”-με κωδικό 2020-1-FRO1-KA229-080339-2 στο Grantorto της Ιταλίας από τις 12-12-2021 έως τις 18-12-2021.Στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης μαθητές και εκπαιδευτικοί από την Ιταλία, τη Γαλλία και τη Φιλανδία. Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές, μελετώντας την βιοποικιλότητα των πόλεών τους, να ανακαλύψουν πώς το περιβάλλον επηρεάζει τον ανθρώπινο πολιτισμό αλλά και πώς αυτός επηρεάζει το περιβάλλον. Οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο υποδοχής είχαν σαν θέμα την επίδραση της φύσης στην τέχνη ανά τους αιώνες αλλά και την προστασία του περιβάλλοντος. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί όλων των σχολείων που συμμετείχαν έγιναν δεκτοί από τους δημάρχους των περιοχών, οι οποίοι απηύθυναν χαιρετισμούς, έγιναν παρουσιάσεις των εργασιών των μαθητών και επισκέψεις σε σημαντικά μουσεία και μνημεία της περιοχής του Grantorto,του Gazzo και του SanPietroinGu. Πραγματοποιήθηκαν επίσης επισκέψεις στις πόλεις της Βενετίας και της Πάντοβα. Την εκπαιδευτική ομάδα του σχολείου μας αποτελούσαν οχτώ μαθητές και τρεις εκπαιδευτικοί, ο κ.Παπαμαργαρίτης Βασίλειος -Διευθυντής του 6ου Γυμνασίου,η κ. Μαντζώρου Αικατερίνη καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας και ο κ. Κακαράντζας  Γεώργιος καθηγητής Φυσικής Αγωγής.