Η δημιουργία ιστοσελίδων και η φιλοξενία τους στο διαδίκτυο αποτελεί σήμερα ένα άμεσο και εύκολο τρόπο επικοινωνίας, ενημέρωσης, προβολής και προώθησης του έργου ατόμων και οργανισμών. Η ορθή δημιουργία και λειτουργία τους αποτελούν το κλειδί για την επίτευξη των σκοπών και των στόχων που καλούνται να επιτελέσουν. Η υπάρχουσα βιβλιογραφία γύρω από το θέμα αυτό δείχνει ότι οι σχολικές ιστοσελίδες μπορούν να έχουν ρόλο ενημερωτικό, επικοινωνιακό και μαθησιακό.

Το σχολείο μας  εκμεταλλευόμενο αυτή τη ευκαιρία,  προχώρησε στη δημιουργία  της δική του ιστοσελίδας.

Σας καλωσορίζουμε λοιπόν, στην νέα διαδικτυακή μας πραγματικότητα, φιλοδοξώντας να αποτελέσει παράθυρο επικοινωνίας και προβολής του εκπαιδευτικού μας έργου.

Ως εκπαιδευτικοί έχουμε τη δυνατότητα μέσα από την υπάρχουσα ιστοσελίδα να προσφέρουμε επιπρόσθετο υλικό και καθοδήγηση προς τους γονείς και τα παιδιά, χρησιμοποιώντας μορφές σύγχρονης και ασύγχρονης επικοινωνίας, έτσι ώστε να υποστηρίξουμε την κατ? οίκον εργασία ανταποκρινόμενοι προς τους ρυθμούς, τα ενδιαφέροντα, τα στυλ μάθησης και τις ανάγκες του  μαθητή ενώ ταυτόχρονα οι γονείς μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο των παιδιών τους καθώς επίσης και για τις δράσεις, τις πρωτοβουλίες και τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται στο σχολείο μας.

Με τους τρόπους αυτούς αναμένεται να υπάρχει συνεχής αλληλεπίδραση ανάμεσα σ? εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και στους υπόλοιπους φορείς που εμπλέκονται στις εκπαιδευτικές διεργασίες, με σκοπό την βελτιστοποίηση της ποιότητας της μάθησης.

Ιδιαίτερη μέριμνα λαμβάνεται για την διασφάλιση και τον σεβασμό της προσωπικότητας των μαθητών μας.

Στην ιστοσελίδα μας μπορείτε επίσης να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για άλλες ιστοσελίδες πολιτιστικού και εκπαιδευτικού περιεχομένου και παράλληλα να αποκτήσετε πρόσβαση στην νέα γνώση.

Ο Διευθυντής, οι Yποδιευθυντές και οι Καθηγητές του 6ου Γυμνασίου Λάρισας σας εύχονται καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Παρακάτω παρουσιάζονται φωτογραφίες του σχολείου μας.