Στο πλαίσιο του μαθήματος της ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ  (υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Εξάρχου Ασημίνα), και του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας-«Ταξίδια με το βιβλίο!» (υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Τασιοπούλου Παρασκευή) καθώς και στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης: Ανάπτυξη διδακτικών πρακτικών, Άξονας: Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση – με Ομάδα Εργασίας: τον Δ/ντή κ. Παπαμαργαρίτη Β., την κ. Ντάμτσιου Κ., την κ. Σιμογιάννη Σ. και την κ. Τασιοπούλου Π. – πραγματοποιήθηκε στις 10-04-2024 Εκπαιδευτική επίσκεψη δύο τμημάτων της Β’ Γυμνασίου (Β4 και Β5) στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας, όπου πραγματοποιείται ομαδική Εικαστική έκθεση αφιερωμένη στην Άλκη  Ζέη. Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννηση της συγγραφέως, οι μαθητές/μαθήτριες  καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς  χωρισμένοι σε ομάδες ασχολήθηκαν με την ανάγνωση βιβλίων της Άλκης Ζέη. Τα βιβλία που επέλεξαν ήταν τα εξής:

1. Το καπλάνι της βιτρίνας
  2. Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου
  3. Ο θείος Πλάτων
  4. Η μωβ ομπρέλα
  5. Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της
  6. Ένα παιδί από το πουθενά
  7. Με μολύβι Φάμπερ Νο 2

Στη συνέχεια, εργαζόμενοι/ες ομαδοσυνεργατικά, ασχολήθηκαν με τη συγγραφή εργασιών σε ηλεκτρονική και έντυπη μορφή με θέμα το βιβλίο που διάβασαν, εστιάζοντας στην παρουσίαση των γεγονότων και των προσώπων καθώς και στις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους δημιουργήθηκαν. Όλες οι εργασίες παρουσιάστηκαν στην τάξη και ακολούθησε γόνιμη συζήτηση ανάμεσα στους μαθητές και τις μαθήτριες.

Το παραπάνω project ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην Εικαστική έκθεση για την Άλκη Ζέη. Η έκθεση με τίτλο «Ένα παραμύθι για την Άλκη», την οποία σχεδίασαν η Ίρις Κρητικού και ο Νίκος Βατόπουλος, για τους εκθεσιακούς χώρους της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης το 2023, μεταφέρθηκε στη Λάρισα και φιλοξενείται στο Διαχρονικό Μουσείο, με την υποστήριξη των εκδόσεων «Μεταίχμιο» και της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Λάρισας «Κ. Κούμας».

Μέσα από αρχειακό και φωτογραφικό υλικό και μέσα από εικαστικές δημιουργίες αφιερώματα δημιουργών που μεγάλωσαν με το έργο της, οι μαθητές/μαθήτριες  ταξίδεψαν  στους δρόμους και στα μέρη που μεγάλωσε η συγγραφέας, σε όλα εκείνα που τη διαμόρφωσαν, την επηρέασαν και την ενέπνευσαν να γράψει το σπουδαίο έργο της. Έτσι, με πολύ γοητευτικό τρόπο συνδυάστηκε η ανάγνωση της λογοτεχνίας με την «ανάγνωση» εικαστικών έργων.

Η υπεύθυνη για την ξενάγηση στην έκθεση Κ. Μπισμπιγιάννη, την οποία και ευχαριστούμε, συγχάρηκε τους μαθητές/μαθήτριές μας για την εξαιρετική προετοιμασία τους και την ανταπόκρισή τους σε αυτόν τον εικαστικό και λογοτεχνικό διάλογο.

Η βιωματική αυτή εμπειρία της «συνομιλίας» με την πνευματική δημιουργό Άλκη Ζέη συνέβαλλε στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας,  σημαντικού άξονα για τη βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων και την ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών/μαθητριών μας.

Στην Εικαστική έκθεση και στο Διαχρονικό Μουσείο συνόδευσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες οι καθηγήτριες: κ. Δημοσίου-ΠΕ86, κ. Εξάρχου Α.-ΠΕ02. και κ. Τασιοπούλου Π.-ΠΕ02 (Υπ/ντρια).

ΕΡΓΑΣΙΑ:
ΆΛΚΗ ΖΈΗ-Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο-(ΠΑΝΤΑΖΗ-ΝΙΚΟΛΟΥΛΗ-ΝΟΥΛΑ-ΖΑΦΕΙΡΗ)

Άλκη Ζέη-Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο