Η πρώτη μέρα ήταν μέρα υποδοχής και παρουσίασης εργασιών. Στο γραφείο του Συλλόγου των καθηγητών έγινε η υποδοχή  των καλεσμένων και στη συνέχεια ξενάγηση στους χώρους του σχολείου, μάθημα μιας ώρας στις αίθουσες, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα, και  διάλειμμα στην “TerraErasmus”, δηλαδή στη γωνιά όπου φιλοξενούνται όλα τα προγράμματα Erasmus που έχει υλοποιήσει τα τελευταία χρόνια το σχολείο μας. Μια γωνιά που κάθε χρόνο εμπλουτίζεται και ομορφαίνει. Στο αμφιθέατρο του σχολείου, μετά από έναν σύντομο χαιρετισμό του Διευθυντή κ. Παπαμαργαρίτη, κάθε χώρα παρουσίασε  με τη βοήθεια οπτικοακουστικού υλικού την πόλη τους και το σχολείο τους. Στη συνέχεια κάθε ομάδα παρουσίασε ολιγόλεπτα βίντεο–αποτέλεσμα συλλογικής δουλειάς των μαθητών-με θέμα την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Στο μάθημα των βασικών Ελληνικών, (Basic Greek), τονίστηκε η επικοινωνιακή χρήση της γλώσσας μέσα από απλές καθημερινές εκφράσεις, αφού ή γλώσσα είναι από τη μια κώδικας επικοινωνίας και από την άλλη αξία του πολιτισμού μας. Τέλος οι μαθητές επιδόθηκαν σε δραστηριότητες-παιχνίδια ( team building activities ) με στόχο να δημιουργηθούν με ευχάριστο τρόπο γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών και να δημιουργηθούν σχέσεις στα μέλη της ομάδας. Οι αντιδράσεις τους απέδειξαν ότι πετύχαμε τους στόχους μας.