“Συνάντηση πέντε ευρωπαϊκών σχολείων με θέμα την πολιτιστική κληρονομιά, την επιχειρηματικότητα και το διαδίκτυο”

Για μια ολόκληρη εβδομάδα από τις 10 έως τις 14 Φεβρουαρίου 2020 το 6ο Γυμνάσιο Λάρισας άνοιξε τις πόρτες του και υποδέχτηκε 17 συνολικά μαθητές και 8 καθηγητές από  την Ιταλία, την Ισπανία, το Βέλγιο και τη Ρουμανία, στo πλαίσιo ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 με τον τίτλο Sm@rtStuff και αντικείμενο εργασίας την πολιτιστική κληρονομιά, την επιχειρηματικότητα και το διαδίκτυο. Δεκαεπτά οικογένειες της πόλης μας άνοιξαν τα σπίτια τους και φιλοξένησαν με όλη τη σημασία της λέξης «φιλοξενία» τους νέους από την Ευρώπη. Πέντε διαφορετικές χώρες, πέντε διαφορετικοί πολιτισμοί συναντήθηκαν στο δρόμο για το σχολείο, στις αίθουσες διδασκαλίας, στην καθημερινή σχολική ζωή αλλά και στο οικογενειακό τραπέζι, στην εκδρομή, στη διασκέδαση, στην ψυχαγωγία. Ξεκίνησαν ως ομάδες αλλά πολύ γρήγορα έγιναν μια ομάδα και μια παρέα μέσα από κοινές δράσεις και δραστηριότητες.