Την Πέμπτη και Παρασκευή, 16-17 Ιανουαρίου 2020, η Β’ Τάξη Γυμνασίου, του 6ου  Γυμνασίου Λάρισας επισκέφθηκε σε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή την Αθήνα με εκπαιδευτικούς προορισμούς και στόχους. Την πρώτη μέρα το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων ενώ τη δεύτερη μέρα το Μουσείο Ακρόπολης και τον Παρθενώνα στον βράχο της Ακρόπολης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, γνώρισαν το Κέντρο πολιτισμού και εκδηλώσεων, την Εθνική Βιβλιοθήκη, την Εθνική Λυρική Σκηνή και το πάρκο αστικού τύπου με το εκπαιδευτικό και περιβαλλοντικό πάρκο.

Το απόγευμα παρακολούθησαν εκπαιδευτικό video, σε ειδική αίθουσα της Βουλής, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας. Είχαν, επίσης,  την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου, με θέμα «Ρήγας και Επανάσταση», που είναι αφιερωμένη στη ζωή και το έργο του Ρήγα Φεραίου. Στη συνέχεια, ξeναγήθηκανκαι στην αίθουσα της ολομέλειας της Βουλής.

Τη δεύτερη μέρα έγινε η Σχολική επίσκεψη στο Mουσείο Ακρόπολης
και  στον Παρθενώνα. Εκεί έγινε περιήγηση στο αρχαιολογικά μουσείο με τα ευρήματα του αρχαιολογικού χώρου του ιερού βράχου της Ακρόπολης των Αθηνών τα οποία χρονολογούνται από τη Μυκηναϊκή περιόδου έως τη Ρωμαϊκή & Παλαιοχριστιανική Αθήνα. Κατόπιν, ακολούθησε η επίσκεψη στο λαμπρότερο μνημείο της Αθηναϊκής πολιτείας τον Παρθενώνα.

Τέλος, λίγο πριν την επιστροφή περπάτησαν στο Εκπτωτικό Χωριό McArthurGlen.

ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ:  ΠΑΠΑΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ Β.

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ/-ΕΣ:

1. ΕΞΑΡΧΟΥ Α.