ASOS ( A Symphony of Science) erasmus project combining music, well-being, technology and digital tools.

Learning about the Greek Byzantine music and it’s special notes’ system!

ASOS ( A Symphony of Science) erasmus project που συνδυάζει μουσική, ευεξία, τεχνολογία και ψηφιακά εργαλεία.

Μια ξεχωριστή μέρα ήταν για το σχολείο μας η σημερινή καθώς είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε μαθητές και εκπαιδευτικούς από Βέλγιο και Ρουμανία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus ΚΑ1.

Οι μαθητές αφού πρώτα ξεναγήθηκαν στον χώρο του σχολείου και  «εισέβαλλαν» στις αίθουσες διδασκαλίας μεταφέρθηκαν στο αμφιθέατρο. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα μέσα από warm-up δραστηριότητες υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Γάλλου.

Στη συνέχεια παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες κάθε χώρας ξεχωριστά το σχολείο τους, την πόλη τους και τον Eθνικό τους Ύμνο. Η πολύ όμορφη μέρα έκλεισε με παιχνίδι γνώσεων και χορό.

Και αυτή ήταν μόνο η αρχή μιας εβδομάδας γεμάτης δράσεις.