Το 6ο Γυμνάσιο Λάρισας αποχαιρέτησε την πρώτη ελεύθερη κορονοϊού σχολική χρονιά με μια θεατρική παράσταση που είχε ως θέμα της τον κορονοϊό!

Το έργο “Κορονολογώντας” γράφτηκε και σκηνοθετήθηκε από τις καθηγήτριες του σχολείου Μάγδα Κυριάκου και Νατάσσα Γιαλαμά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της θεατρικής ομάδας, 42 συνολικά, όλοι και όλες από την τρίτη τάξη, το επεξεργάστηκαν επί 5 μήνες και το παρουσίασαν με πολύ κέφι και νεανικό αυθορμητισμό μέσα σε ιδιαίτερα εορταστική ατμόσφαιρα την Τρίτη, 20 Ιουνίου στο αμφιθέατρο του σχολείου.

Η παράσταση αφιερώθηκε σε όλους τους συνανθρώπους μας που, είτε οι ίδιοι είτε τα αγαπημένα τους πρόσωπα, λιγότερο ή περισσότερο, υπέφεραν από την αδυσώπητη λαίλαπα του κορονοϊού που έβαλε τις ζωές μας στην τροχιά του φόβου κι ωστόσο, αντισταθήκαμε σθεναρά και τερματίσαμε νικητές επαναπροσδιορίζοντας ταυτόχρονα, τις αξίες μας.