Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Β1 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Διαχρονικό Μουσείο της Λάρισας. Η αρχαιολόγος κ. Παπαναστασούλη Ματίνα τους ξενάγησε στην περιοδική έκθεση “Μνήμες από αλησμόνητες πατρίδες” που λειτουργεί στον προθάλαμο του μουσείου στο πλάισιο της επετείου των 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή. Οι μαθητές είδαν από κοντά κειμήλια των προσφύγων προερχόμενα από ιδιωτικές συλλογές και πληροφορήθηκαν πως αυτοί με μεγάλες θυσίες κατάφεραν να τα μεταφέρουν στις νέες τους πατρίδες αφήνοντάς τα ως ιερή παρακαταθήκη στους απογόνους. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Ευθυμία Ζαχαράκη, Φιλόλογος, κ.Βάϊα Κοντού, Φιλόλογος, κ. Ιωάννα Μπρασινίκα, Καθηγήτρια Ιταλικής Γλώσσας.