Τον Οκτώβρη η Γ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μοναστήρι του Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτη στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα των Θρησκευτικών με θέμα τον Μοναχισμό.  Η μονή βρίσκεται στος πρόποδες τοῦ Ὀλύμπου κοντά στα χωριά Πυργετός και Αἰγάνη και σε ὑψόμετρο 300 μέτρων.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία, ασπάστηκαν λείψανα Αγίων, συζήτησαν θέματα θεολογικά και οτιδήποτε τους απασχολούσε. Οι μοναχοί μας φιλοξένησαν με αγάπη, κέρασαν τους μαθητές “καλούδια”, όπως τα αποκάλεσαν τα παιδιά και ξεναγήθηκαν σε όλο το μαναστήρι.

Έπειτα αναφορίσαμε στα Αμπελάκια όπου επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς και κάναμε βόλτα στο γραφικό χωριό.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Κωστάκης Αθανάσιος, κ. Πατσιατζή Δέσποινα, κ. Χρυσάφη Γλυκερία, κ. Εξάρχου Ασημίνα, κ. Μαντζώρου Αικατερίνη, κ. Σιμογιάννη Σταματία, κ. Κακαράντζας Γεώργιος.