To 6o Γυμνάσιο Λάρισας, συνεχίζοντας την μακρά παράδοση των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων, συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+ Sm@rtStuff ΚΑ229 για τα σχολικά έτη 2019-2021, με συνεργαζόμενα σχολεία από Ιταλία, Ισπανία, Ρουμανία και Βέλγιο. Στο πρόγραμμα αυτό, οι μαθητές όλων των χωρών θα δημιουργήσουν εικονικές τουριστικές εταιρίες οι οποίες θα προβάλλουν τον πολιτισμό και την παράδοση της χώρας τους, προάγοντας την επιχειρηματικότητα των νέων, τον αγροτουρισμό, τη βιώσιμη ανάπτυξη και την σωστή χρήση τεχνολογικών μέσων και διαδικτύου. Στην εναρκτήρια-επιμορφωτική συνάντηση καθηγητών του προγράμματος που υλοποιήθηκε από 22/10/2019  έως 24/10/2019  στο  LiceoStatale “G.M. Colombini” στην πόλη Piacenza της Ιταλίας, το σχολείο εκπροσώπησαν ο Διευθυντής του 6ου Γυμνασίου Λάρισας κ. Παπαμαργαρίτης Βασίλειος και η καθηγήτρια κ. Γάλλου Ζωή.

Επιστρέφοντας ο Διευθυντής και η κ. Γάλλου ενημέρωσαν τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για τα αποτελέσματα της επιμορφωτικής συνάντησης.