Tην Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2019, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 6ου Γυμνασίου ( των τμημάτων Β4- Β6) Λάρισας επισκέφθηκαν τα Γ.Α.Κ. Αγιάς και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Μετάξι, Μεταξοχώρι, παραδοσιακός οικισμός». Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο ενίσχυσης της διαδικασίας της μάθησης στο γνωστικό αντικείμενο της Γλωσσικής Διδασκαλίας & Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

Το Τοπικό Αρχείο Αγιάς είναι περιφερειακή υπηρεσία των Γενικών Αρχείων του Κράτους (Γ.Α.Κ.) με βασικό σκοπό  τη διάσωση, συγκέντρωση, ταξινόμηση και αξιοποίηση του αρχειακού υλικού της επαρχίας Αγιάς. Στις δραστηριότητες του αρχείου συμπεριλαμβάνονται εκπαιδευτικά προγράμματα, που στοχεύουν στη διασύνδεση του αρχειακού υλικού στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Ο υπεύθυνος ξενάγησε τους μαθητές/-ες στους χώρους του Αρχείου, παρουσίασε τα εκθέματα που βρίσκονται στις προθήκες του και αναφέρθηκε στα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται. Μετά τη σύντομη ενημέρωση τα παιδιά διαπίστωσαν παρατηρώντας το αρχειακό υλικό, πώς η ενασχόληση των κατοίκων με τη σηροτροφία συνδέεται άμεσα με τα αρχοντικά που κτίστηκαν στο Μεταξοχώρι στα τέλη του 19ου και τις αρχές του 20ου αιώνα. Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση στον παραδοσιακό οικισμό του Μεταξοχωρίου και ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο παλιό Παρθεναγωγείο- που λειτουργεί  ως πολιτιστικό κέντρο και λαογραφικό μουσείο – αποκτώντας οι μαθητές/-ες με εναλλακτικό τρόπο τις γνώσεις για το παραγωγικό παραδοσιακό επάγγελμα του σηροτρόφου και την ευεργετική επίδραση στην οικονομία και τον πολιτισμό του τόπου.

Οι μαθητές συνοδεύονταν από τις καθηγήτριες: κ. Εξάρχου Α., κ. Ντάμτσιου Κ. και Τασιοπούλου Π.