Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές της Β΄Γυμνασίου την Τρίτη 5-11-2019 στον Πολυχώρο Θεσσαλία, όπου φιλοξενούνται εκθέματα του Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά. Οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν διαδραστικά εκθέματα και  λειτουργικά ομοιώματα εξαιρετικών εφευρέσεων των αρχαίων Ελλήνων (από το ρομπότ-υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον κινηματογράφο του Ήρωνος και από το αυτόματο ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων). Μέσα από την έκθεση προβάλλεται το τεχνολογικό θαύμα της αρχαιότητας, λίγο πριν το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου,και η αδιαπραγμάτευτη σύνδεσή του με τη σύγχρονη τεχνολογία. Η ρομποτική και η υπολογιστική, η ατμοκίνηση και η αεριοπροώθηση, η αυτοκίνηση και η αυτόματη πλοήγηση, οι αυτοματισμοί και ο προγραμματισμός, οι τηλεπικοινωνίες και η κρυπτογράφηση, η γεωδαισία και η χαρτογράφηση, η αξιοποίηση της υδραυλικής και της αιολικής ενέργειας, η εφαρμογή της ιμαντοκίνησης, της οδοντοκίνησης και της αλυσοκίνησης και πολλές άλλες επιστήμες και τεχνικές επινοήθηκαν στην αρχαία Ελλάδα. Οι μαθητές έφυγαν με τις πιο ζωηρές εντυπώσεις χαραγμένες στο μυαλό τους κι ένα μικρό δώρο στα χέρια τους.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές του σχολείου Τασιόπουλος Ευάγγελος, Εξάρχου Ασημίνα, Καραμήτσιου Ελένη, Καλπακίδου Δέσποινα, Ντάλλας Εμμανουήλ και Πατσίκα Αικατερίνη.