Μια διαφορετική εμπειρία για τους μαθητές του σχολείου μας αποτέλεσε η διδακτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στους φιλόξενους χώρους του Μουσείου στις 20-11-18. Στα υπόγεια του κτιρίου, αυτή τη φορά, είδαμε την αθέατη-ως τώρα- πλευρά του μουσείου. Εκεί που ειδικοί έχουν ως έργο τη  συντήρηση των εκθεμάτων και τη διατήρηση της πολιτισμικής μας κληρονομιάς. Οι συντηρητές ξενάγησαν τους μαθητές στην αίθουσα των μαρμάρων, των ψηφιδωτών και των βιβλίων και μίλησαν για τους τρόπους και τα μέσα συντήρησης που παρέχει η σύγχρονη τεχνολογία. Έντονο   το ενδιαφέρον των μαθητών εκδηλώθηκε με ζωηρές ερωτήσεις και απορίες. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν  οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β4 και οι συνοδοί καθηγητές: Εξάρχου Ασημίνα, Καλφούντζου Σταυρούλα, Τσιαχρή Αικατερίνη και Κωστάκης Αθανάσιος.