ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ ΛΑΡΙΣΑ

ΤΜΗΜΑΤΑ: Β3, Α2

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: 1. Εξάρχου Α., 2. Καραμήτσου Ε., 3. Σιμογιάννη Σ., 4. Τασιοπούλου Π.

Λάρισα, 19-10-2018

Στα πλαίσια των προγραμμάτων του Διαχρονικού Μουσείου της πόλης μας επισκεφτήκαμε το ιστορικό της κέντρο.

Η  Περιήγηση στα μνημεία της πόλης μας έγινε από τους μαθητές του 6ου Γυμνασίου Λάρισας.

Οι μαθητές γνωρίζουν τα αρχαία και βυζαντινά μνημεία της πόλης & μαθαίνουν την ιστορία της!

(Η βασιλική του Αγίου Αχιλλίου- Στην κορυφή του λόφου του Φρουρίου, που θεωρείται
η ακρόπολη της αρχαίας Λάρισας – , Βυζαντινά λουτρά, η ρωμαϊκη οδός, το Γενί τζαμί – κτίριο του 19ου αι.,το Μπεζεστένι- η σκεπαστή αγορά υφασμάτων του 15ου αι., αρχαίοι τάφοι, Α’ αρχαίο ελληνικό θέατρο 3ου αι. π.Χ όπου δίνονταν θεατρικές παραστάσεις & γίνονταν οι συνελεύσεις του Κοινού των Θεσσαλών).

Λ ά ρ ι σ α: Μια πόλη με συνεχή παρουσία 8.000 ετών, χτισμένη στη δεξιά όχθη του Πηνειού. Γύρω από την ονομασία της, έχουν δημιουργηθεί αρκετοί μύθοι. Οι πιο μυθολογικοί αναφέρουν ότι, η νύμφη Λάρισα, παίζοντας με το τόπι της δίπλα στον Πηνειό, γλίστρησε και πνίγηκε στα νερά του και από εκεί πήρε το όνομά της η πόλη. Μια άλλη εκδοχή αναφέρει ότι, η Λάρισα ήταν σύζυγος του Ποσειδώνα και μητέρα του Πελασγού, του οποίου ο γιός, ο Λάρισσος έκτισε την πόλη πριν από 4.000 χρόνια περίπου. Κατά την επικρατέστερη εκδοχή όμως, η Λάρισσα προήλθε από την Πελασγική λέξη λ ά α ς που σημαίνει βράχος, από την οποία προκύπτει και η λέξη λαός. Το όνομά της σημαίνει “ισχυρά οχυρωμένος λόφος” ή “ακρόπολη”.