Καθώς η εισαγωγή των πολυτροπικών κειμένων στην εκπαιδευτική διαδικασία θέτει νέες προκλήσεις στην εποχή μας και στοχεύοντας στην αξιοποίηση των ψηφιακών διδακτικών μέσων στη διδακτική πράξη, εδώ και δύο χρόνια δημιουργούμε με τους  μαθητές του σχολείου διάφορα πολυτροπικά κείμενα.

Συγκεκριμένα στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας  παρουσιάσαμε  με την μέθοδο του (power point) στο τμήμα Α2 εργασία που έγινε στο μάθημα της Οδύσσειας με τον τίτλο : «Η γυναίκα στην Ομηρική κοινωνία». Η συγκεκριμένη εργασία εντάσσεται στην ενότητα : «Έμφυλες ταυτότητες»

Παράλληλα οι μαθητές του Α5 τμήματος ακολουθώντας την ομαδοσυνεργατική μέθοδο  δημιούργησαν συνθετική εργασία στο μάθημα της Ιστορίας με τίτλο : «Η δουλεία στην Αρχαία Ελλάδα» εντάσσοντας την εργασία τους στην ενότητα : «Ανθρώπινα Δικαιώματα»

Η διακριτική καθοδήγηση έγινε από την φιλόλογο Δέσποινα Καλπακίδου.