Το σχολείο μας συμμετείχε στο πλαίσιο των δράσεων που πραγματοποιεί σε εκδήλωση του Φορέα υποστήριξης και προστασίας θυμάτων βίας ο Ξενώνας Φιλοξενίας Γυναικών του Δήμου Λαρισαίων, στο  Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο Λάρισας, με θέμα «Δικαίωμα στην Ισότητα – Δικαίωμα στη Ζωή».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών.
Στην εκδήλωση συμμετείχε μικρή ομάδα των μαθητριών του σχολείου μας με ένα εικαστικό έργο-δίνοντας μηνύματα κατά της βίας εναντίον των γυναικών- υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Γιαλαμά Α. και την απαγγελία ποιημάτων των καθηγητριών του σχολείου μας  κ. Καλπακίδου Δ. και κ. Πατσιατζή Δ. ,  μελών του Πνευματικού Εργαστηρίου Εκπαιδευτικών το οποίο συμμετείχε στην εκδήλωση με μουσικά κομμάτια.

Συμμετείχαν οι μαθήτριες: Διδασκάλου Αφροδίτη, Κούρτη Αθανασία (Νάνσυ), Φώτου Βασιλική, Καμπάκου Ελεάνα, Κουμπογιάννη Ουρανία (Ράνια)

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν: ο Διευθυντής του σχολείου κ. Παπαμαργαρίτης Β. , η Υποδ/ντρια κ. Τασιοπούλου Π. και εκπαιδευτικοί του σχολείου.