Υλοποιώντας τη δράση «Το Σχολείο πηγαίνει Πανεπιστήμιο» επισκεφτήκαμε τη Βιβλιοθήκη του Tομέα Mεσαιωνικών και Nέων Eλληνικών Σπουδών (ΜΝΕΣ) του Φιλολογικού Τμήματος του Α.Π.Θ. & το Αρχείο Νεοελληνικής Λογοτεχνίας το οποίο Λειτουργεί στον Τομέα ΜΝΕΣ & περιλαμβάνει αρχεία διαφόρων λογοτεχνών (Αλκ. Γιαννόπουλου, Στρατή Δούκα, Μ. Αξιώτη, Β. Βασιλικού, Γ. Δέλιου, Οδ. Ελύτη, Μελισσάνθης, Ά. Σικελιανού) τα οποία ξεφύλλισαν οι μαθητές και εξέφρασαν προβληματισμούς για την ποίηση, τη λογοτεχνία και τους δημιουργούς στις υπεύθυνες υποδοχής, ενημέρωσης και ξενάγησης  κ. Πέτκου και κ. Βασιλείου.

Βρεθήκαμε στα Σπουδαστήρια & το κεντρικό Αναγνωστήριο αποκτώντας όμορφες εικόνες της ακαδημαϊκής ζωής.

Συνεχίσαμε στο Μουσείο του Λευκού Πύργου, των έξι ορόφων με τις κυκλικές αίθουσες & στην Αριστοτέλους, στο άγαλμα του μεγάλου φιλοσόφου της αρχαιότητας ο οποίος πρώτος έδειξε τον δρόμο της μάθησης σε εξωτερικό περιβάλλον δημιουργώντας την Περιπατητική σχολή & φιλοσοφώντας παρέα με τους φίλους του για θέματα που τους απασχολούσαν στον εξωτερικό χώρο της Σχολής.

Συμμετείχαν: Οι μαθητές/-τριες του Γ2-Ομάδα Φιλαναγνωσίας

Υπεύθυνοι Προγράμματος: