Υλοποιώντας δράση της Φιλαναγνωσίας επισκεφτήκαμε τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Λάρισας «Κ. Μ. Κούμας» με μαθητές & μαθήτριες του Σχολείου μας.

Ξεναγηθήκαμε στα τμήματα της Βιβλιοθήκης, γνωρίσαμε την πλούσια συλλογή βιβλίων, παλαιτύπων και ως ψηφιοποιημένα  αρχεία,  αρχείων τοπικού τύπου ενώ ενημερωθήκαμε για τα εκπαιδευτικά και ψυχαγωγικά προγράμματα που πραγματοποιούνται στον χώρο της Βιβλιοθήκης.

Συμμετείχαμε σε βιωματικές δράσεις ανάπτυξης της ομαδικότητας, συλλογικότητας και συνεργασίας με στόχο την προώθηση της ανάγνωσης βιβλίων που αγκαλιάζουν τις ανάγκες και τους προβληματισμούς των μαθητών αλλά  και δημιουργικότητας (παντομίμα με εργαλείο τα λογοτεχνικά βιβλία, κατηγορίες ερωτήσεων με ομαδική συμμετοχή κ.ά.).

Συμμετείχαν: Τμήμα Γ5

Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Ζαχαράκη Ευθυμία και Τασιοπούλου Παρασκευή συντονίστρια του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας.