Στα πλαίσια του Εκπαιδευτικού Προγράμματος Φιλαναγνωσίας «Η Σχολική μας Bιβλιοθήκη: Φάρος στη ζωή μας» επισκεφτήκαμε το Μουσείο Ελληνικής Παιδείας στην Καλαμπάκα Τρικάλων, το οποίο φιλοξενεί συλλογές βιβλίων και αντικειμένων σχετικές με την ελληνική εκπαίδευση και την παιδεία γενικότερα.

Με τη γνωριμία “Ενός μουσείου για τον μαθητή και το σχολείο” βάλαμε ένα λιθαράκι στην προώθηση της φιλαναγνωσίας. Γνωρίσαμε τις:

• ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ – ΣΥΛΛΟΓΕΣ (Νεοελληνικός Διαφωτισμός, Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς, Από το χειρόγραφο στο έντυπο).

• ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ (Παλαιά Σχολική, Μετεώρων, Αναγνωστηρίου, Αισώπου, Παλιό ελληνικό χειροκίνητο τυπογραφείο).

Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ5

Συνόδευσαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες του Προγράμματος: Ντάμτσιου Κωνσταντίνα & Τασιοπούλου Παρασκευή