Την  Τετάρτη,8-5-2019, η Α’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές επισκέφτηκαν τη Ροτόντα, όπου και ξεναγήθηκαν στον χώρο. Στη συνέχεια ,διασχίζοντας την Πανεπιστημιούπολη, κατέληξαν στο Πολεμικό Μουσείο και με τη βοήθεια ξεναγών έκαναν ένα ταξίδι στο χρόνο ξεκινώντας από την Ελληνική Επανάσταση και φτάνοντας μέχρι το τέλος του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου. Το μεσημέρι βρήκε μαθητές και καθηγητές σε ταβέρνα στην περιοχή της Καλαμαριάς,  ενώ το απόγευμα  ένας περίπατος στην παραλία της πόλης, μπροστά από τον Λευκό Πύργο, ήταν ιδιαίτερα χαλαρωτικός και αναζωογονητικός για όλους. Κατά την επιστροφή στη Λάρισα, η στάση στον Πλαταμώνα εξέπληξε ευχάριστα τους μαθητές, αφού τους έδωσε την ευκαιρία να παρατείνουν για λίγη επιπλέον ώρα το παιχνίδι τους. Οι 134 μαθητές μαζί με τους καθηγητές τους έφτασαν στη Λάρισα στις 21.30. Οι καθηγητές που τους συνόδεψαν ήταν οι:

Παπαμαργαρίτης Βασίλειος

Τασιόπουλος Ευάγγελος