Μια πρωτότυπη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περιβαλλοντική δραστηριότητα πραγματοποίησαν οι μαθητές του Α1 και Α4. ‘Ελαβαν μέρος σε κυνήγι άγριας  τρούφας στην Καλαμπάκα που διοργανώνει κάθε χρόνο, αυτή την εποχή, το Μουσείο Μανιταριών. Μέσα σ’ ένα πανέμορφο δάσος αναζητήσαμε λευκές τρούφες της άνοιξης μαζί με τη Ντορίτα, ειδικά εκπαιδευμένο τρουφόσκυλο, και τον εκπαιδευτή της. Θέαμα μοναδικό. Το τρουφόσκυλο εντοπίζει το άρωμα μόνο από ώριμες τρούφες, οι οποίες βρίσκονται λίγα  εκατοστά κάτω από το έδαφος.

Ταυτόχρονα ενημερωθήκαμε για την τρούφα, αυτόν το μοναδικό καρπό της ελληνικής γης, τα είδη και τις χρήσεις του. Πρόκειται για έδεσμα εκλεκτό, μια απόλαυση για λίγους, αφού η τιμή κιλού στα εστιατόρια ανέρχεται σε μερικές εκατοντάδες Ευρώ, η οποία γίνεται τώρα προσιτή στους πολλούς, χάρη στην ολοκληρωμένη πρόταση που μας προσφέρει το Μουσείο. Η μορφή της είναι συνήθως στρογγυλή και το μέγεθός τους ποικίλει συνήθως από 2 έως 7 εκατοστά, με τις μεγαλύτερες να θεωρούνται πιο σπάνιες. Τα εμπορεύσιμα είδη είναι έξι: TuberAestivumvitt. / Scorsone (μαύρη καλοκαιρινή τρούφα) που είναι και η πιο κοινή, η TuberMagnatum (πολύτιμη λευκή φθινοπωρινή τρούφα) που έχει και ιδιαίτερα υψηλή εμπορική αξία, η TuberMelanosporum (πολύτιμη μαύρη χειμερινή τρούφα) που αποτελεί την πιο ακριβή μαύρη τρούφα, η TuberBrumale (μαύρη χειμερινή τρούφα) και η TuberBorchii (λευκή ανοιξιάτικη τρούφα).

Στη συνέχεια  γευτήκαμε επιτόπου τους καρπούς των κόπων μας με μια εύγευστη τρουφομακαρονάδα που μαγείρεψε μέσα στο δάσος ο σεφ της ομάδας μας μέσα σε ένα εντυπωσιακό μαγειρικό σκεύος, το οποίο μπορεί να καλύψει τις ανάγκες 70 ατόμων.

Τέλος επιστρέψαμε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, όπου ακολούθησε ξενάγησε στο Ζωολογικό τμήμα, και η εμπειρία ολοκληρώθηκε στο Μουσείο Μανιταριών με τη γευστική δοκιμή διαφορετικών ειδών μανιταριών. Μια μοναδική εμπειρία και μια εξαιρετική δραστηριότητα μέσα στη φύση. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Εξάρχου Ασημίνα, Ντάμτσιου Κωνσταντίνα και Σιμογιάννη Σταματία που είχαν και την ιδέα για την υλοποίηση της  δράσης.