Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής
Πολιτικής και η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων συνδιοργάνωσαν την
Ημερίδα «ΦΥΛΟ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» το  Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 στο αμφιθέατρο
του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας.

Η Ημερίδα απευθυνόταν σε στελέχη της εκπαίδευσης, σε εκπαιδευτικούς και
μαθητές/-ήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης.

Σκοπός της ημερίδας ήταν η ανάδειξη της πολυεπίπεδης συναρμογής του φύλου
στην εκπαιδευτική πράξη και η αναγκαιότητα εισαγωγής του στην εκπαίδευση
ως βασικού ερμηνευτικού εργαλείου, για την προώθηση της έμφυλης ισότητας,
της δημοκρατίας και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Στην εκδήλωση συμμετείχε και το σχολείο μας, ύστερα από πρόσκληση, με δύο παρουσιάσεις που είχαν δημιουργηθεί την προηγούμενη σχολική χρονιά κατά τη διάρκεια της θεματικής εβδομάδας.

Ο διευθυντής του σχολείου κ. Παπαμαργαρίτης Βασίλειος έκανε έναν σύντομο πρόλογο αναφέροντας κυρίως την θεματολογία της Θεματικής εβδομάδας της προηγούμενης σχολικής χρονιάς που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας από εκπαιδευτικούς και μαθητές. Έπειτα η εκπαιδευτικός του σχολείου Ντάμτσιου Κωνσταντίνα μαζί με τους μαθητές της Β΄τάξης Μακαριάδη Ελευθέριο και Παναγιώτου Βάια-Ηλιάνα,  παρουσίασαν μία εργασία με θέμα “Φύλο και Μαθηματικά” , ενώ η εκπαιδευτικός Μαντζιώρου Αικατερίνη με τους μαθητές Μαρία-Άννα Μπελούλη,  Μαρία Παπακώστα (τάξη Β΄), Νικόλαο Βαγενά, Θωμά Πίτσα και Μαρία Χατζάρα  (τάξη Γ΄) παρουσίασαν μία δραματοποιημένη εκδοχή του θέματος: “Διαφορετική αντιμετώπιση του αγοριού και του κοριτσιού από την οικογένεια”.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση.