Οι εργασίες στο μάθημα της Ιστορίας  της  Β΄ Γυμνασίου έγιναν από το σύνολο των μαθητών  του Β5 με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο. Οι  μαθητές επικεντρώθηκαν στην νεότερη Μεσαιωνική Ιστορία, παρουσιάζοντας τους Σταυροφόρους, τις γεωγραφικές Ανακαλύψεις, την  ενδιαφέρουσα περίοδο της Αναγέννησης ενώ παράλληλα περιηγήθηκαν στα  Βενετικά κάστρα, μοναδικά μνημεία εκείνης της εποχής, φωτίζοντας ιδιαίτερα  την  καστροπολιτεία του Μυστρά. Τέλος μια μαθήτρια του τμήματος παρουσίασε με ψηφιακή αφήγηση, με το πρόγραμμα (movie maker) την Άλωση της Πόλης, με ευαισθησία και σεβασμό στο ιστορικό γεγονός. Η καθηγήτρια, κ. Δέσποινα Καλπακίδου, που έδωσε τις οδηγίες για ασφαλή περιήγηση στο Διαδίκτυο, έχει τη χαρά να δηλώσει ότι οι μαθητές ξεπέρασαν τις προσδοκίες της.

1. Μυστράς
  2. Αναγέννηση
  3. Μικελάντζελο ντι Λοντοβίκο Μπουοναρότι Σιμόνι
  4. Σταυροφόροι