ΤΑΞΗ: Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ: ΠΑΠΑΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ Β.

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: ΚΩΣΤΑΚΗΣ Α., ΖΑΧΑΡΑΚΗ Ε., ΚΥΡΙΑΚΟΥ Μ., ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ. Α., ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ  Π.

Προχωρώντας προς το τέλος της Σχολικής χρονιάς, αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της Γ΄ Τάξης  Γυμνασίου!

Γεμάτοι γνώσεις & ωραίες εικόνες!

Χρωματίσαμε τον πίνακα των σχολικών αναμνήσεων με την ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του Σχολείου μας!

Ξ ε κ ι ν ώ ν τ α ς με τον θρησκευτικό προορισμό της Ι. Μονής του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου & του Αγίου Αρσενίου του Καππαδόκη στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης – όπου βρίσκεται ο τάφος του Οσίου Παΐσίου του Αγιορείτη, σύγχρονης μορφής της Ορθοδοξίας -,

σ υ ν ε χ ί ζ ο ν τ α ς στη Θεσσαλονίκη με το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα – όπου αναδεικνύεται η τοπική ιστορία και η πολιτιστική ταυτότητα της Μακεδονίας, φωτίζοντας το κεφάλαιο της Ελληνικής και Βαλκανικής ιστορίας του τέλους του 19ου  και των αρχών του 20ου  αι-,

π ε ρ ι η γ η θ ή κ α μ ε στο ιστορικό κέντρο της νύμφης του Θερμαΐκού και απολαύσαμε μαθητές & εκπαιδευτικοί τις φυσικές της ομορφιές!

Τελευταία στάση ο γειτονικός Πλαταμώνας Πιερίας με την υπέροχη θέα του εντυπωσιακού & στρατηγικής θέσης Κάστρου της Φραγκοκρατίας και της όμορφης παραλίας.