Οι δραστηριότητες για τη θεματική εβδομάδα ολοκληρώθηκαν με την θεατρική παράσταση “Η Αλφαβήτα της Εφηβείας” που συμμετείχαν 53 μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και παρουσιάστηκε στο αμφιθέατρο του 6ου Γ/σιου Λάρισας υπό τις σκηνοθετικές οδηγίες της κ. Α. Γιαλαμά και με την αρωγή της κ. Μ. Κυριάκου. Η παράσταση στηρίχθηκε στο βιβλίο της Μ. Δεληβοριά με τον ομώνυμο τίτλο, αλλά διασκευάστηκε ώστε να είναι κατάλληλη για μαθητές γυμνασίου από την εικαστικό κ. Α. Γιαλαμά και τη φιλόλογο Μ. Κυριάκου με κείμενα που “αγγίζουν” τα “δύσκολα” θέματα της εφηβείας και προσεγγίζουν σε μεγάλο βαθμό το πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας. Μία παράσταση κεφάτη, δροσερή με άφθονη μουσική και χορό που έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να ξεδιπλώσουν τα πολύπλευρα ταλέντα τους και στο κοινό να την απολαύσει προκαλώντας αισθήματα νοσταλγίας, συγκίνησης, χαράς.

Η παράσταση υλοποιήθηκε με τη βοήθεια της κ. Γάλλου που ανέλαβε την τεχνική επιμέλεια και την αμέριστη συμπαράστασή του κ. Ντάλλα που φρόντισε για την μουσική αρτιότητά της.