Η Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε στις 27 και 28 Απριλίου εκπαιδευτική εκδρομή στην Κομοτηνή-Ξάνθη-Καβάλα. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν από κοντά δύο πόλεις με έντονο ανατολίτικο χρώμα καθώς συνυπάρχει το χριστιανικό με το μουσουλμάνικο στοιχείο.

Επισκέφτηκαν μια ιδιαίτερη έκθεση γλυπτικής στην Παλιά πόλη της Ξάνθης όπου γνώρισαν το παιχνίδι των γλυπτών με τις φωτοσκιάσεις. Εντυπωσιάστηκαν από τη φυσική ομορφιά και τον φυσικό πλούτο του υγροβιοτόπου στο Πόρτο Λάγος και στη λίμνη Βιστωνίδα.

Τέλος με την επίσκεψη στους Φιλίππους οι μαθητές γνώρισαν έναν από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους στην Ελλάδα. Η εκδρομή έκλεισε με την περιήγηση στην πανέμορφη πόλη της Καβάλας.

Οι συνοδοί καθηγητές ήταν οι:

• Καλπακίδου Δέσποινα
  • Κυριάκου Μαγδαληνή