Η Β? τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη την Τρίτη 28 και την Τετάρτη 29 Απριλίου στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές δια μέσου Μελούνας, Ελασσόνας, Σαρανταπόρου, επισκέφτηκαν διαδοχικά το χωριό Νεράιδα επί της τεχνητής λίμνης Πολυφήτου του ποταμού Αλιάκμονα στην Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, το χωριό Νυμφαίο της Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας στις εγκαταστάσεις της περιβαλλοντικής οργάνωσης  ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ όπου και παρατήρησαν αρκούδες στο φυσικό τους περιβάλλον, το Λαογραφικό Μουσείο στην πόλη της Φλώρινας στην οποία και διανυκτέρευσαν.

Την δεύτερη ημέρα διά μέσου της διάβασης Πισοδερίου στον ορεινό όγκο του όρους Βέρνο επισκέφτηκαν τις λίμνες μικρή και μεγάλη Πρέσπα και πιο συγκεκριμένα το χωριό Άγιος Γερμανός στο όρος Βαρνούς το νησάκι του Αγίου Αχίλλειου στη μικρή Πρέσπα και το χωριό Ψαράδες στη μεγάλη Πρέσπα όπου και γευμάτισαν. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την πόλη της Καστοριάς στην Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς και διά μέσου Κοζάνης επέστρεψαν στη Λάρισα.

Στην εκδρομή συμμετείχαν συνολικά 89 μαθητές και 5 συνοδοί καθηγητές

• Η κ. Καραμήτσιου Ελένη (υποδιευθύντρια)
  • Η κ. Γιαλαμά Αναστασία
  • Ο κ. Κακαράντζας Γεώργιος