Στο προαύλιο του σχολείου μας στις 19 Μαρτίου,  πραγματοποιήθηκε το Πείραμα του Ερατοσθένη, (πείραμα  που ανήκει στα 10 καλύτερα πειράματα όλων των εποχών σύμφωνα με το διεθνές περιοδικό Physics),  με  μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης στα πλαίσια προγράμματος καινοτόμων δράσεων του Open Discovery Space με υπεύθυνους καθηγητές τους κ. Βέη Αντιγόνη και κ. Τασιόπουλο Ευάγγελο.

Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να επαληθεύσουν γνώσεις τους όπως ότι η « η Γη δεν είναι επίπεδη» ή « να μετρήσουν την Περιφέρεια της Γης» με καινοτόμους τρόπους, ξεφεύγοντας από την παραδοσιακή διδασκαλία,  ακολουθώντας τον δρόμο που άνοιξε ο Ερατοσθένης πριν από 2200 χρόνια και αξιοποιώντας την εξέλιξη των Νέων Τεχνολογιών.

Αξιοσημείωτο είναι ότι το πείραμα πραγματοποιήθηκε από εκατοντάδες σχολεία από όλο τον κόσμο, πολλά από αυτά σε συνεργασία μεταξύ τους, όπως το σχολείο μας με ένα σχολείο από την Ρουμανία, το Bishop Roman Ciorogariu High school.