Ενόψει της σχολικής γιορτής της 28ης Οκτωβρίου  1940 σε εναρμόνιση και με τις απαιτήσεις του ωρολόγιου προγράμματος οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής καλούνται να προπονήσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες που θα συμμετάσχουν στην παρέλαση στον βηματισμό και την κίνηση των χεριών.

Η  προετοιμασία για τη διοργάνωση της καθιερωμένης σχολικής γιορτής για την επέτειο της εθνικής εορτής στο σχολείο μας είναι πάντοτε οργανωμένη. Έχουν ήδη ξεκινήσει συστηματικά οι πρόβες για τη μαθητική παρέλαση με τις κατευθυντήριες οδηγίες των εκπαιδευτικών κ. Κακαράντζα Γεωργίου και κ. Τζιατζιά Μιχάλη. Τα παιδιά με ενθουσιασμό και αίσθημα υπερηφάνειας συμμετέχουν ολόψυχα στις πρόβες που πραγματοποιούνται στο προαύλιο του σχολείου ώστε να ανταποκριθούν τη μέρα της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 και να την τιμήσουν.

Shoolpress Η Φωνή του Σχολείου μου