Με την έναρξη των μαθημάτων της νέας Σχολικής χρονιάς, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ειδικής Αγωγής κ. Ντίνας Κωνσταντίνος, ο οποίος έχει την παιδαγωγική ευθύνη του σχολείου μας, 6ο  Γυμνάσιο Λάρισας, υλοποίησε επιμορφωτική συνάντηση με τον Σύλλογο των Διδασκόντων στο σχολείο μας, την Πέμπτη 12-9-2024.

Η συνάντηση αυτή έγινε με αφορμή τη λειτουργία των Τμημάτων Ένταξης στο σχολείο μας για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Αρχικά, ο κ. Ντίνας Κωνσταντίνος με την εισήγησή του έκανε αξιόλογες θεωρητικές επισημάνσεις για την Ειδικη Αγωγή και τον ρόλο των Τμημάτων Ένταξης.

Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση για τους τρόπους στήριξης του έργου των εκπαιδευτικών και τη βέλτιστη λειτουργία των Τμημάτων προς όφελος των μαθητών και μαθητριών που θα παρακολουθήσουν στα Τμήματα Ένταξης.

Στην παιδαγωγική και καθοδηγητική αυτή συνάντηση ο Σχολικός Σύμβουλος της Ειδικής Αγωγής αφουγκράστηκε τις ανησυχίες των εκπαιδευτικών και τις ανάγκες τους ενώ θα ακολουθήσει συνεργασία προκειμένου να υποστηρίζει το εκπαιδευτικό τους έργο καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.