Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ Connecting with Youth Cultureμε κωδικό ΚΑ152-YOU-039122DD μαθητές και συνοδοί εκπαιδευτικοί του 6ου Γυμνασίου Λάρισας , ταξίδεψαν στην Πολωνία και στην πόλη Szczecin προκειμένου να  συμμετάσχουν στο παραπάνω εγκεκριμένο πρόγραμμα. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε  από 30-3-2023 έως 6-4-2023 με την συμμετοχή ομάδων από την Ισπανία, Πολωνία, Λιθουανία, Ουκρανία και Ελλάδα. Το πρόγραμμα είχε σαν σκοπό να ευαισθητοποιήσει και να δώσει στους νέους την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα την πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Μέσω του προγράμματος οι συμμετέχοντες ανακάλυψαν νέες πτυχές της διαπολιτισμικής ανταλλαγής, διεύρυναν τις δεξιότητές τους στην επικοινωνία, τη δημιουργικότητα, τις ξένες γλώσσες. Πρωταρχικός στόχος του προγράμματος ήταν να καταφέρουν οι νέοι να αισθανθούν  ενότητα στη διαφορετικότητά τους. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στην Πολωνία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν πολιτιστικά ιδρύματα όπως το Filharmonia im. Mieczyslawa Karlovisz ένα υπέροχο αρχιτεκτονικά κτίριο με εξαιρετική ακουστική, το Puppet Theatre “Pleciuga” το μεγαλύτερο Θέατρο Κούκλας στην Πολωνία και από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη, το Εθνικό Μουσείο ,το Κέντρο Σλάβων και Βίκινγκς Wolin Zomsborg Vineta όπου οι μαθητές έζησαν για λίγο στην εποχή των Βίκινγκς παίρνοντας μέρος σε ανάλογες  δραστηριότητες αναπαράστασης της ζωής της εποχής . Συμμετείχαν σε εργαστήρια χορού με την ομάδα του Polish Folk Dance Group Szcsecinian. Πολύτιμη ήταν επίσης  η συμμετοχή στις συναυλίες που συνόδευαν το Διεθνές Φεστιβάλ  Θρησκευτικής Μουσικής του Szczecin αλλά και η συμμετοχή στη μοναδική συναυλία στην Αρχικαθεδρική Βασιλική κατά την οποία παρακολουθήσαν το Requiem του W.A. Mozart.

H ομάδα που αποτελούνταν από 12 μαθητές και μαθήτριες και δύο συνοδούς εκπαιδευτικούς τον κ.  Βασίλειο Παπαμαργαρίτη, Διευθυντή του 6ου Γυμνασίου Λάρισας και την κ. Αικατερίνη Μαντζώρου καθηγήτρια Γαλλικών, επέστρεψε στη Λάρισα έχοντας αποκτήσει  ανεκτίμητες εμπειρίες και νέες φιλίες.