Το  πρόγραμμα κινητικότητας, «Ανοιχτοί Σχολικοί Ορίζοντες» αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου ευρωπαϊκού σχεδίου ανάπτυξης του 6ου Γυμνασίου Λάρισας. Με το νέο αυτό πρόγραμμα  θέτουμε  τρεις  ειδικότερους στόχους. Πρώτον, τη χάραξη ενός  σχεδιασμού στρατηγικής του σχολείου με βασικό άξονα  τις αρχές  της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης. Δεύτερον, την κατανόηση των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών πολλών μαθητών  και την αντιμετώπιση των μαθησιακών δυσκολιών  με τρόπο σφαιρικό. Τρίτον, τη βελτίωση των δεξιοτήτων των σχετικών  με τη συναισθηματική νοημοσύνη και την απόκτηση ικανοτήτων αξιοποίησης και διαχείρισης των συναισθημάτων.

Με βάση τις παραπάνω ανάγκες αποφασίσαμε  την υλοποίηση ενός προγράμματος με τρεις   ροές . Στηδραστηριότητα  «DesigningInclusiveLearningEnvironments (ILE) toSupportallStudents (DILEs)»,το περιεχόμενο της επιμόρφωσης αφορά στην  απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων σχετικά με τη διαδικασία της ενσωμάτωσης καθώς και την ικανότητα διαχείρισης των συγκρούσεων. Στη δραστηριότητα “ : SuccessfulStrategiesforTeachingStudentswithSpecialNeedsinEveryClassroom” η επιμόρφωση αφορά  στον εντοπισμό, στην κατανόηση και αντιμετώπιση των  ειδικών μαθησιακών αναγκών. Τέλος η δραστηριότητα   “EmotionalIntelligence: identify, harnessandmanage” εστιάζει στην έννοια της  συναισθηματικής νοημοσύνης .